Advocacy Advertising (Savunucu Reklam Stratejisi) Nedir? Advocacy Advertising (Savunucu Reklam Stratejisi) Nedir? Advocacy Advertising (Savunucu Reklam Stratejisi) Nedir? Advocacy Advertising (Savunucu Reklam Stratejisi) Nedir?

Advocacy Advertising (Savunucu Reklam Stratejisi) Nedir?

Advocacy Advertising (Savunucu Reklam Stratejisi) Nedir?

Advocacy Advertising (Savunucu Reklam Stratejisi) Nedir?

 

Advocacy Advertising (Savunucu Reklam), kurumların tüketicilerin kendileri ile duygusal anlamda bir bağ kurmalarının önünü açması için; önemsedikleri ve toplumun gündemin olan konular hakkında durdukları pozisyonu net bir şekilde ortaya koymaları, yani bir taraf almalarıdır. Reklam kampanyasının istenilen sonuçlara ulaşılması, bu kararın arkasında durulması ve başka iletişim eforları ile desteklenmesi gerekir.

❗️Eğer bir marka sadece konuşup, hiçbir aksiyon almıyorsa; tüketiciler bunun mutlaka farkına varacaktır. Advocacy Advertising, belirli bir mesajı veya amacı desteklemek ve toplumun gündeminde olan konularda kurumun kendini pozisyonlandığı tarafı belli etmek için pazarlama karmasında bulunan araçların kullanılmasıdır. Advocacy Advertising stratejisinin amacı, izleyicinin dikkatini soruna çekmek ve bunun neticesinde konu hakkındaki farkındalığı artırarak; gündemi meşgul eden bir olaydan "kurumsal çıkar" sağlamaktır.

Bu reklam stratejisinin sağladığı en önemli avantajlardan biri de maruz kalma etkisidir. Gündemde olan, ya da gündeme gelmesi muhtemel olan bir konuya ilgi duyan ve sesini yükseltmeye cesareti olan bütün kurumların, dünyanın her yerinden benzer düşünen insanları bulmasını ve harakete geçmeleri için motive etmesini sağlar. Advocacy reklamın tanıtım süreçlerine ve hedeflenen sonuçlara ulaşma yolunda en fazla katkı sağlayan platformlardan biri de sosyal medyadır. Düşük bir bütçe ile geniş kitlelere ulaşma imkanı sağlarken, aynı zamanda çeşitli içerik formatları sayesinde reklam ile olan etkileşimi artırır.

Nike - Colin Kaepernick Reklam Kampanyası

Airbnb - We Accept Reklam Kampanyası

Heineken - Cheers To All Reklam Kampanyası

Yukarıdaki reklam kampanyalarının hepsi dikkatle kurgulanmış, iyi hayata geçirilmiş ve markaya büyük değer katmış olan Savunucu Reklam örnekleri olarak sınıflandırılabilir.

Kaynak: https://lnkd.in/exGRKTNZ