Dijital ve Teknoloji

Perakende Sektöründe Veri Analitiği Sertifika Programı

Perakende Sektöründe Veri Analitiği Sertifika Programı

Program Hakkında

Günümüzde müşteri memnuniyeti sağlamanın en önemli koşullarından biri müşteri taleplerine zamanında ve beklendiği şekilde yanıt verebilmektir. Bu bağlamda, etkin ve çevik bir tedarik zinciri kuramayan firmalar rekabette geride kalırlar. Perakendeciler için, doğru talep tahmini ve efektif envanter kontrol sistemleri verimli operasyonların anahtarıdır.

 

Özellikle gıda perakendesinde; restoran sahiplerine, otellere, öğrenci yurtlarına toplu satışlar yapabilmektedir. İstisnai olan bu satışları diğer satışlardan ayırmak gerekmektedir. Buna ek olarak; zaman zaman yapılan anlaşmalar ile şirketlerin personellerine verdiği hediye çeklerinin veya belediyelerin dağıttığı sosyal yardım çeklerinin talep üzerinde yarattığı etkiyi öncesinden görebilen talep tahmin algoritmalarının geliştirilmesi ihtiyacı bulunmaktadır.

Perakende sektörünün önemli özelliklerinden bir tanesi müşteri talebinin sezonsallık ve trendin yanında, indirim ve promosyon aktivitelerine ve özel günlere bağımlı olarak gerçekleşmesidir. Bu zorlaştırıcı faktörlere ek olarak ticari koşullardan dolayı ürünler zaman zaman satıştan kaldırılıp daha sonra tekrar satışa açılabilmektedir. Bu durum istatistiksel olarak zaman serisinin bozulması ve elde edilen tahminlerin güvenilirliğinin düşmesi sonucunu doğurmaktadır.

Bu dinamikler göz önünde bulundurularak talep tahmin sistemi geliştirilmesi ihtiyacı bulunmaktadır. Talep tahmin modülünden elde edilen öngörülerin ise; bakiye, stok, koli içi, ürün raf ömrü, müşteri servis seviyeleri gibi değişkenler çerçevesinde değerlendirilerek stokların optimum seviyelerde yönetilmesi ihtiyacının desteklenmesi gerekmektedir.

Aynı zamanda; sistem sonuçlarının izlenebilir olması için mağazalardaki taze ürünler için anlık veriden beslenen, tazelik indeksi ve imha oranlarını tek bir grafikte toplayan ısı haritası, mağazalardaki müşteri servis seviyesini, yok satma değerlerini ve stok günlerini gösteren, talep tahmin sonuçlarını önceki dönemler ile kıyaslayan grafikler oluşturularak bir yönetici panelinde birleştirilmelidir.

Bu eğitimle yukarıda bahsedilen konularda bilgi sahibi olarak, uygulamalar gerçekleştirebilirsiniz.

Sertifika programı OBASE Yazılım ve Danışmanlık tarafından desteklenmektedir. 

 

OBASE Yazılım ve Danışmanlık

''Analitik Çözümler'' ve ''Sektörel Çözümler'' ile Uzmanlaşmış Yazılım Geliştirme Şirketi, Bilişim Teknolojileri Çözüm Sağlayıcısı ve Sistem Entegratörü.

1995 yılında kurulan OBASE Türkiye'nin öncü yazılım ve danışmanlık şirketlerindendir. OBASE, Bilim ve Sanayi Bakanlığı'na bağlı AR-GE Merkezi statüsünde inovatif projeler ve yazılım ürünleri geliştirerek, akademik ve uluslararası ödüller almıştır. Türkiye Merkezli Üreticiler arasında; Yazılım kategorisinde ilk 20'de, Veri Ambarı ve İş Zekası kategorisinde 1. sırada yer almaktadır. OBASE, Amerika ve İstanbul ofislerinden, ulusal ve uluslararası şirketlere 200+ uzman kadrosu ile hizmet vermektedir.

 

Program hakkında daha fazla bilgi için lütfen sayfadaki (mobil kullancılar için sayfanın aşağısında) başvuru formunu doldurarak bizimle iletişime geçin.

 

 

Başvuru Formu
Detaylı Bilgi için

Bircan Yıldız | Müşteri İlişkileri Uzmanı

0216 521 6012 | 0 537 033 81 82

ibeinstitute@ibe.com.tr

Genel Bilgiler